Mirror with a black brushed aluminum frame. Frame depth: 2.3 cm. The perimeter of the mirror features a sandblasted illuminated border with integrated LED lighting, which also creates a backlit effect on the wall behind the mirror. A touch switch is integrated into the mirror surface.
Decorative black aluminum metal framed bathroom mirror with LED lighting 70x70 cm Hit Light - highest quality, exclusive for hallway and bathroom, durable and safe with LED illumination
| Manufacturer's designation | Mirror Hit Light Plus 70 ➔ |
|---|---|
| EAN | 5905241015323 |
| Shape | circle |
| Dimensions (width x height) | 70×70 cm |
| Mirror depth | 33 mm |
| Thickness of mirror | 3 mm |
| Frame type | Nico Slim Aluminium brushed 23 mm |
| Lighting type | LED |
| Power supply | 230 V AC 50 Hz |
| Power consumption | 20 W |
| Colour of light | neutral white 4000 K |
| Ingress Protection | IP 44 |
Information on the installation and maintenance of our products, files for use in projects.
| Product ID | EAN | Dimensions (W x H) | Depth | Shape |
|---|
Are you interested in glass or mirrors?
Our specialists are at your service! Write to us, and we will respond quickly!
Send an email to export@dubielvitrum.pl or fill out the form
below: